• ورود/عضویت
مطالعه‌ای که با بررسی ۲۵۰۰ فیلم انجام شده نشان می‌دهد درخشش هنرمندان متعلق به گروه‌های اقلیت در مراسم اسکار یکشنبه شب، تنها قدم اول در رسیدگی به مساله کمبود گوناگونی در هالیوود است.

یک گروه تحلیلگر صنعت سرگرمی می‌گوید حتی با وجود اینکه گروه‌های اقلیت و زنان در جدیدترین جوایز اسکار به رسمیت شناخته شدند، این افراد هنوز هم در هالیوود کمتر از حد لازم به نمایش درمی‌آیند.

آلن زی موسس گروه پایلوت واقع در شهر بوستون می‌گوید:‌ مطالعه ما حاکی از این است که هنوز هم در صنعت سرگرمی مساله کمتر به نمایش درآمدن گروه‌های اقلیت وجود دارد و متاسفانه پیروزی‌های این افراد در جوایز اسکارِ یکشنبه به این معنی نیست که مشکل کمبود گوناگونی حل شده است.

او اضافه می‌کند:‌ این مراسم تنها به عنوان یک قدم اول مهم به سمت تاکید کردن بر حقی است که پیش از این آنقدرها به آن‌ توجه نمی‌شد و حالا که این مسایل بیشتر مقابل آگاهی جمعی ما قرار می‌گیرند، می‌توان امیدوار بود که در سال‌های آینده افراد متنوع‌تری را پشت و جلوی دوربین ببینیم.

در جوایز اسکار «مهتاب» بهترین فیلم شد، ماهرشالا علی از همین فیلم جایزه بهترین بازیگر مرد نقش مکمل را گرفت،‌ وایولا دیویس برای «حصارها» جایزه طلایی را به خانه برد، اصغر فرهادی برای «فروشنده» اسکار گرفت و فیلم «کلاه سفیدها»‌ هم بهترین مستند کوتاه شد.

به گفته زی، این فیلم‌ها به ما نشان می‌دهند که افراد رنگین‌پوست، کسانی که به جامعه اقلیت‌ها تعلق دارند و کسانی که دین‌هایی متفاوت دارند همگی داستان‌هایی دارند که استحقاق تعریف شدن روی پرده بزرگ را دارند و باید با تمام آمریکایی‌ها به اشتراک گذاشته شوند.

پایلوت این هفته مطالعه‌ای را منتشر کرد که از بررسی ۲۵۰۰ فیلم بین سال‌های ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۶ به دست آمده و ۴۳۰۰ بازیگر و ۱۴۰۰ کارگردان در ساخت آن‌ها نقش داشتند. نتیجه این مطالعه این شد که احتمال اینکه بازیگران گروه‌های اقلیت بتوانند یک نقش مکمل در کنار بازیگران سفیدپوست به دست بیاورند بسیار بیشتر از این است که نقش‌های اصلی را از آن خود کنند.

در این گزارش آمده است: این حقیقت که ۸۳ درصد نقش‌هایی که ما در آمارمان داشتیم توسط بازیگران سفیدپوست ایفا شده بودند، نشان‌دهنده یک برند گوناگونی مشابه است؛ برندی که در آن اقلیت‌ها معمولا کنار افرادی از نژاد خود ظاهر می‌شوند، نه در کنار گروه‌های اقلیت دیگر.

این مطالعه نابرابری را در گستره فاکتورهای مختلفی از جمله سن، نژاد و جنسیت بررسی کرد و به این نتیجه‌ها رسید:

- زنان در هالیوود تنها ۳۴ درصد از نقش‌های بزرگ بازیگری و ۶ درصد از شغل‌های بزرگ کارگردانی را در اختیار دارند.

- در اوج مسیر حرفه‌ای کاری‌شان،‌ زنان در مقایسه با مردها ۶۰ درصد فرصت‌های بازیگری کمتری دارند و بعد از رسیدن به ۳۰ سالگی،‌ زنان پیشنهاد ایفای نقش‌های بسیار کمتری دریافت می‌کنند.

- از ۳۵ سالگی به بعد،‌ مردها دو برابر زنان فرصت بازیگری دارند.

- تنها ۱۱ درصد از کل فیلم‌ها به کارگردانی فیلمسازان متعلق به گروه‌های اقلیت ساخته می‌شوند.

- معمولان بازیگران اقلیت در روایت‌های مختص به گروه‌های اقلیت در نقش‌های کلیشه‌ای انتخاب می‌شوند.

   منبع: مهر

 

فیلم برنده اسکار «مهتاب» تعداد سینماهای نمایش‌دهنده خود را در سراسر آمریکا به ۱۵۰۰ سالن افزایش داد.

 «A۲۴»، کمپانی توزیع‌کننده فیلم «مهتاب» اعلام کرد شمار سینماهای نمایش دهنده این فیلم پس از کسب جایزه بهترین فیلم از هشتادونهمین دوره جوایز سینمایی اسکار در سراسر آمریکا به ۱۵۰۰ سالن افزایش یافته است.

فیلم «مهتاب» در آخرین هفته اکران خود پیش از مراسم اسکار در ۵۸۵ سالن سینمای آمریکا به روی پرده رفت و به فروشی بالغ بر نیم‌میلیون دلار دست یافت و در مجموع در نوزدهمین هفته نمایش داخلی مجموع فروش خود را به ۲۲.۱ میلیون دلار رساند، اما حالا باید منتظر ماند و دید کسب اسکار توسط این فیلم و با اضافه شدن نزدیک به هزار سالن نمایش دهنده در نهایت فروش این اثر را به چه رقمی می‌رساند.

سال گذشته فیلم «اسپاتلایت» پس از کسب جایزه اسکار تعداد سالن‌های نمایشی خود را از ۶۸۵ به ۱۲۲۷ سالن افزایش داد و در حالیکه در ۱۸ هفته اول اکران تنها ۱.۸ میلیون دلار فروخته بود، دو ماه بعد فروش خود را به ۴۵ میلیون دلار افزایش داد.

داستان فیلم «مهتاب» به کارگردانی «بری جنکینز» درباره زندگی پسری سیاهپوست به نام «شایرون» از کودکی و نوجوانی تا بزرگسالی است و به مشکلات فرهنگی و خانوادگی بسیار زیادی که وی در یک محله فقیر و بدنام سیاهپوستان با آن مواجه است می‌پردازد.

این فیلم علاوه بر کسب جایزه بهترین فیلم جوایز اسکار ۲۰۱۷ در رقابتی سخت با «لالالند»، جوایز بهترین فیلمنامه اقتباسی و بهترین بازیگر نقش مکمل مرد (ماهرشالا علی) را نیز از آن خود کرد.

منبع: ایسنا

110 نماینده مجلس شورای اسلامی با امضای بیانیه‌ای دریافت جایزه اسکار از سوی اصغر فرهادی را به وی تبریک گفتند.

در این بیانیه که به امضای 110 نماینده مجلس شورای اسلامی رسیده، آمده است:

«حضور ارزشمند یک فیلم سینمایی ایرانی در هشتاد و نهمین مراسم آکادمی اسکار حاکی از فرهیختگی، نجابت و ظرفیت سینمای ایران در عصر جمهوری اسلامی است.

ما نمایندگان مجلس شورای اسلامی موفقیت فیلم سینمایی «فروشنده» را در کسب عنوان بهترین فیلم غیرانگلیسی‌زبان در مراسم اسکار به جناب آقای اصغر فرهادی کارگردان و تمامی عوامل و دست‌اندرکاران این فیلم سینمایی تبریک می‌گوییم و برای اهالی فرهنگ و هنر ایران اسلامی آرزوی موفقیت بیشتر در عرصه‌های داخلی و بین‌المللی داریم.

اعطای اسکار به یک هنرمند ایرانی در حقیقت خط بطلان بر ادعای نورسیده کاخ سفید در دشمنی با ملت ایران و تعظیم مدنی جهانی در مقابل عظمت فرهنگ ایران به‌حساب می‌آید.»

منبع: ایسنا

رئیس جمهوری تازه کار آمریکا می گوید پرداختن بیش از اندازه دست اندرکاران اسکار به مسائلی که در حوزه اختیارات آنها نیست، باعث اشتباه در اعلام نام بهترین فیلم این دور از رقابت ها شد.

 «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری تازه کار آمریکا که چهره محبوبی در میان هنرمندان این کشور محسوب نمی شود، در مصاحبه با «بریت بارت»، اشتباهی که در مراسم اسکار در حین اعلام فیلم برنده پیش آمد را تمرکز بیش از حد بانیان این رویداد هنری بر روی مسائل سیاسی عنوان کرد.

وی در این باره گفت: فکر می کنم آنها (برگزارکنندگان مراسم اسکار) آنقدر روی مسائل سیاسی تمرکز کردند که آخر سر رشته کار از دستشان در رفت.

گفتنی است اعلام نام «لالالند» به عنوان بهترین فیلم اسکار به جای فیلم «مهتاب» به صورت تصادفی و از روی اشتباه توسط وارن بیتی و فی داناوی انجام شد که برای اهدای جایزه به برنده نهایی روی سن آمده بودند.

دفتر رسمی اهدای جوایز اسکار با صدور بیانیه‌ای در واپسین ساعت‌های شب یکشنبه (به وقت آمریکا) برای اشتباهی که در معرفی فیلم برنده پیش آمد عذرخواهی کرد.

در این بیانیه آمده است: اهداکنندگان جایزه پاکت اشتباه را برای معرفی برنده دریافت کرده بودند و به همین دلیل نیز نام برنده را اشتباه ذکر کردند اما این امر فوری اصلاح شد. به این ترتیب ما قصد روشن کردن این امر را داریم که این اشتباه چگونه پیش آمد و عمیقا از این بابت متاسف هستیم.


منبع: مهر

  تبلیغات